Aby nebyl zaměstnanec zklamán

V současnosti už je prakticky nemyslitelné, že by někdo z lidí vykonával práci, za niž by se mu nedostávalo finanční ohodnocení, tedy mzda. Bez peněz totiž nelze žít, a když už tedy někdo pracuje, činí tak proto, aby si takové finance na zajištění živobytí pořídil. A nejde jenom o to, aby člověk dostal za svou práci aspoň nějaké peníze. Jde o to, aby si každý vydělal pokud možno dost, aby mu kvůli finanční nouzi nic nechybělo.

Z toho, co tu zaznělo, vyplývá, že ještě dříve, než se člověk stane něčím zaměstnancem, musí tento vědět, za jakých podmínek (včetně těch finančních) bude pracovat. Musí být jasná mzda, kterou člověk po vykonání zadané práce dostane.

cizí peníze

Toto jasné bývá i nebývá zároveň. Bývá proto, že zaměstnavatel obvykle sdělí svému budoucímu zaměstnanci jeho hrubou mzdu, a nebývá proto, že člověk nejednou neví, že existuje rozdíl mezi touto hrubou mzdou a jeho výplatou, jíž je mzda čistá.

Ten, kdo chce zjistit, kolik si vydělá při určité hrubé mzdě čistého, si to tedy musí spočítat. A měl by tak učinit, protože jinak nebude mít až do výplatního termínu jistotu, s kolika penězi bude v následujícím období muset vyjít, zda dostane dost velkou výplatu nebo ne.

čepice s penězi

A chcete vědět, jaký máte použít pro výpočet čisté mzdy postup? Pokud se vám nechce zbytečně utrácet za nějakého účetního, který by vám to v předstihu přepočítal, můžete to vyřešit třeba tím, že si na internetu najdete a použijete docela jednoduchou a pro každého z nás snadno zvládnutelnou kalkulačku, do které stačí zadat ty nejzákladnější údaje a ona hned ukáže, jak na tom člověk po výplatě bude.

A jak na tom bude? Pochopitelně hůř, než jak by se mu vedlo, kdyby dostával avízovanou hrubou mzdu. Protože čistá mzda, tedy to, co člověk skutečně dostane, se od té hrubé liší o povinné odvody, jež se tu musí platit, tedy o daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění. Čemuž se my lidé nevyhneme, což platit musíme. I kdyby to znamenalo, že nakonec dostaneme učiněnou almužnu.