Až tři měsíce placeného volna můžete dostat na péči o nemocného příbuzného

O ošetřovné bude možné žádat přibližně od června příštího roku, tzn. po devíti měsících od vydání ve Sbírce zákonů.
Ti musí pečovat o své příbuzné po těžkém úrazu či s vážnou nemocí budou mít nárok na placené ošetřovatelské volno. Novelu zákona už podepsal prezident Miloš Zeman.
procházka s pacientem
Dlouhodobé ošetřovné bude možné čerpat až po dobu 90 dní. Ze svého nemocenského pojištění dostanou lidé 60% svého příjmu (s horní hranicí u vyšších příjmů), tzn. stejně jako při pracovní neschopnosti nebo při krátkodobém ošetřovném (to je po dobu 9 dnů, u samoživitelů 16 dnů).
Dlouhodobé ošetřovné se podařilo prosadit ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové (ČSSD), která chtěla, aby měl každý zaměstnavatel povinnost zaměstnanci péči o blízkého umožnit a neobsadit jeho místo. Ministryni Marksové oponovalo ministerstvo financí s Andrejem Babišem (ANO). Hnutí ANO požadovalo ve shodě se zástupci firem souhlas zaměstnavatele s každým poskytnutým volnem. Nakonec byla schválena kompromisní návrh, podle kterého bude mít zaměstnavatel možnost zamítnout poskytnutí volna ze závažných důvodů.
Nejen pro příbuzné a manžele
Nárok by měly mít osoby ve společné domácnosti, nejen příbuzní či manželé. Mohlo by jít o děti, vnoučata, synovce, neteře, rodiče, prarodiče, sourozence apod. Členové rodiny by se při péči – čerpání dávek mohli prostřídat.
Během čerpání těchto dlouhodobých příspěvků je zakázán jakýkoliv přivýdělek.
Na dočasných pravidlech týkajících se krátkodobého ošetřovného se nic nemění.
Hlavním důvodem této změny je možnost náhradního příjmu aniž by si pečující lidé museli brát dovolenou, nebo jim hrozila ztráta zaměstnání.
dávkování léků
Firmám hrozí komplikace
Hospodářská komora – zástupce zaměstnavatelů se obává zneužívání těchto dávek a také komplikací, které vzniknou při hledání náhradního pracovníka. Zaměstnavatelé totiž nemusejí vědět, jestli se pečující zaměstnanec bude moci vrátit do práce za měsíc, nebo až za tři. V případech dlouhodobých zdravotních komplikací je možné, že pečující zaměstnanec bude dávku čerpat i opakovaně během roku.