Co by vám poradil elektrikář ještě před revizí v domácnosti

Nepřetěžujte zásuvky

Někteří kutilové jsou schopni doslova vysázet zásuvky v bytě podobně, jako sazenice rostlin na záhon. Nainstalují je v rozestupu jednoho metru v deseti kusech po každé místnosti, aby mohli pohodlně připojovat různé spotřebiče na mnoha místech. Toto počínání má jednu jedinou výhodu – nemusíte po místnosti tahat prodlužovací šňůry. Ale jestliže je tu tolik zásuvek, pak to snadno svádí k tomu všechny je využít. A pokud možno naráz.

elektrikář při práci

Když to následně „rozjedete ve velkém stylu“, můžete i vyhořet, protože přetížený zásuvkový okruh se bude přehřívat a může tu dojít k elektrickému oblouku, který nestačí včas zachytit jistič, a je-li v blízkosti zásuvek hořlavý předmět, můžete přijít o střechu nad hlavou.

Nepřehánějte to ani s prodlužovacími šňůrami

Pamatujte, že co prodlužovací šňůra, to přívod elektřiny ve formě kabelu mimo zdivo. A stačí pak drobná nepozornost, která může být opět příčinou požáru, například sevření šňůry pod dveřmi, do otevřeného okna nebo pod nohou židle, skřípnutí přívodu pod psacím stolem nebo pod postelí či pod skříní, a jestliže dojde k obnažení izolace vodičů, zkrat je velmi pravděpodobný.

elektrikářské nářadí

Prodlužovací šňůry jsou nebezpečné zejména tam, kde se pohybujete naboso, šlápnout bosou nohou na poškozenou šňůru se vám může stát osudným zejména kvůli perfektní vodivosti slaného potu na chodidlech. Na to vás elektrikář v rámci revize elektroinstalace v Praze může upozornit velice důrazně.

Zvažte rekonstrukci rozvodů, pokud je máte ještě v hliníku

V některých bytech se stále ještě vyskytují elektrické rozvody v hliníku. Jsou již dávno za zenitem své životnosti a mohou být kdykoli příčinou požáru, zejména kvůli zpuchřelé a oloupané izolaci vodičů. Elektrikář vám doporučí vyměnit zejména zásuvkové okruhy, a pokud jsou ty světelné ještě relativně v pořádku, vzhledem k nízkému odběru elektřiny, hlavně tam, kde používáte úsporné LED žárovky, mohou ještě hliníkové kabely sloužit.