Co vše jsme ochotni udělat pro módu

Móda nás provází v podstatě celý život, aniž bychom si to příliš uvědomovali. Stačí si jen uvědomit, jak odlišně se oblékáme, když jdeme do práce, na jednání, do divadla nebo když jsme doma. Ovšem není pochyb, že někteří z nás ji sledují mnohem více než jiní. Nejde tu samozřejmě jen o oblečení, i když to je asi nejklasičtějším příkladem. Co se vzhledu týče, je to třeba i styl účesu, typ postavy a mnohé další. Pravdou je, že může být poměrně obtížné pro běžného člověka sledovat, jak přesně by měl podle ideálu vypadat. To však neznamená, že se o to někteří lidé nesnaží. A část z nich je ochotna zajít až do extrému, jen aby se podobala dívkám z módních časopisů. O tom, že to není zrovna nejlepší přístup, a že může mít devastující vliv na naše zdraví, asi není třeba říkat.

o módě se učí již malé děti

Máme tu například plastické operace. Ty sice původně vznikly jako řešení, jak vrátit vojáky či lidi po vážném úrazu, kteří například přišli o půlku obličeje, do běžného života. Dnes však slouží především k vylepšení vzhledu, a podstupují je primárně ženy. V podstatě se jedná o rychlé řešení, jak dosáhnout požadovaného výsledku.

Plastická operace, podobně jako kterákoliv jiná, je samozřejmě vždy zátěží pro organismus. Pokud jich tedy podstupujeme hodně, můžeme očekávat, že se to nějakým způsobem projeví. To však mnohé ženy nezastaví v tom, aby se s jejich pomocí i nadále nesnažily získat ideální vzhled.

ideálu je těžké dosáhnout

Samozřejmě existují i jiné způsoby, jak toho dosáhnout. Známým příkladem, jak získat štíhlou postavu, která je dnes „in“, je i snížení denní dávky potravin, případně speciální diety. Mnozí však toto opět ženou do extrému, kdy vše končí bulimií či mentální anorexií. Obě choroby jsou velmi nebezpečné a mají vážné dlouhodobé následky.

Ne všichni však samozřejmě hazardují se svým zdravím. Mnozí „jen“ utrácí měsíčně velké částky například za nové oblečení, mnohdy více, než si mohou dovolit. Proto si mnohdy berou půjčky a dostávají se do dluhové spirály, ze které nemohou najít cestu ven. Je tedy jasné, že je potřeba dát si na tyto věci pozor. Není samozřejmě na škodu sledovat, co se právě nosí, avšak ne za cenu našeho zdraví. Každý extrém je totiž špatný.