Dovolená na Maltě

Léto 2016 je sice za námi, ale už teď můžete plánovat dovolenou na příští rok. Pokud máte rádi moře s divokými skalisky, chcete mít jistotu, že se bez problémů domluvíte anglicky, máte rádi památky (zejména ruiny starých kostelů, ale i současných kostelů), pak pro vás máme tip na dovolenou 2017 – souostroví Malta.
rybářská loď
Malta je jeden z nejmenších států v Evropě, ve světě je až 171. největší se svou rozlohou, ale za to 8. státem s největší hustotou obyvatel na světě. Výhodou jsou dva úřední jazyk – místní maltština a pak angličtina. Malta má pouze necelý půlmilión obyvatel, ale v sezóně sem přijíždí ročně až jeden milión turistů z celého světa.

Jen těžce byste hledali druhý takový kout v Evropě, kde se v jednom autobuse potkáte s Číňankou, černochem z Afriky, Španělem a Kolumbijcem.

Díky blízké poloze k Africe je zde zima zhruba jeden měsíc v roce. A to i tehdy teplota jen zřídka klesá pod nulu. Sníh je zde raritou. Proto není problém se sem vydat na dovolenou kdykoliv od dubna do konce října. Obzvlášť pokud upřednostňujete turistiku před poleháváním na kamenitých nebo písečných plážích, pak nedoporučujeme sem jezdit během června až srpna, kdy teplota přes poledne vás donutí být v klimatizovaných prostorách anebo v moři.

Malta se oficiálně nazývá Maltská republika, neboť jako Malta je označován největší ze tří osídlených ostrovů patřící do tohoto souostroví. Druhým největším ostrovem je více rurální Gozo, kam se musíte určitě podívat, už jen kvůli proslulému Azure Window. Z hlavního ostrova sem pravidelně po celý den jezdí parníky za cca 5 euro.
malta přístav
Posledním osídleným ostrovem je Comino. Jedinými stálými obyvateli jsou zaměstnanci jediného hotelu na tomto ostrově. Comino je známo pro svou Blue Lagoone, kde opravdu voda je blankytně modrá. Nevýhodou je věčně obsypaná pláž lidmi a jachtami. I sem se dostanete lodičkami z obou ostrovů výše zmíněných. Zpáteční lístek stojí 10 euro.

Co určitě nesmíte na Maltě minout:

• hlavní město Valletta s bývalým hlavním městem Mdina,
• skaliska a plavbu na lodičce v Blue Grotto,
• známou procházku u útesů DingliCliffs,
• tři největší písečné pláže v oblasti GoldenBay na západě ostrova,
• místní oblast klubů Paceville.