Menopauza a nespavost

Jestli je vám kolem padesáti, tak je možná bude na vině menopauza. Jak se blíží menopauza nebo už je s vámi, dochází k tomu, že vaše vaječníky přestávají produkovat hormony progesteron a estrogen. Jejich pokles pak způsobuje to nepříjemné noční pocení, návaly horka. A to vás vzbudí. Než to odezní, trvá to několik minut, i třeba hodinu. To se nemůže nikdo divit, že jste nevyspalá a máte toho všeho dost.
Nepodléhejte frustraci! Nepřidávejte k problémům ještě depresi! Zkuste s tím něco dělat. Poradíme vám několik strategií, jak nepříjemné potíže zmírnit a užít si potřebný odpočinek.
vycpané zvíře
Jezte pravidelně a cvičte
Tak tato rada je univerzální. Platí v jakémkoli věku, pro každého. Pro ženy s menopauzou dvojnásob. Návalům horka budete účinně čelit, když budete jíst menší porce, pravidelně. A k tomu přidáte každodenní pohyb. Vyvarujte se také konzumaci příliš těžkého jídla před spaním, to na sladkých snech rozhodně nepřidá a vaše problémy jen zhorší.

Spěte ve volném oblečení
Používejte volnou košilku či pyžamo volného střihu. Samozřejmě z přírodních vláken, jako je bavlna. Jen tak. pokožka může „dýchat“ volněji. Bavlna lépe odvádí vlhkost a přitom udržuje teplo kolem vašeho těla.

Chladněji v ložnici
To samozřejmě ke spánkové hygieně neodmyslitelně patří. V zimě není problém chladnější ložnici zajistit. Méně topit a větrat. V létě je to horší. Ale horké noci vám může zpříjemnit i jen stolní ventilátor, který zajistí pohyb vzduchu v místnosti.

Pozor na pikantní potraviny
Vyvolávají pocit horka, což při vašich problémech není žádoucí. Jsou dobré na snížení cholesterolu a krevního tlaku, ale v menopauze vyvolávají ještě větší návaly horka. Snižte jejich konzumaci na minimum, hlavně je nejezte před spaním.
spánek pod peřinou
Pozor na návykové látky
Máme na mysli ty legální – kofein, alkohol a nikotin. Že vám sklenka vínečka před spaním pomůže usnout? Jistě, ale alkohol zasahuje do vašeho přirozeného spánkového cyklu. Je dost pravděpodobné, že se v noci budete zase budit nebo se vzbudíte dříve. A zase budete bez odpočinku.

Méně stresu
Ono se to jednoduše řekne, ale hůř provede. Ale zkuste to. Stres zvyšuje citlivost na změny teploty. To může vyvolat návaly horka a pocení. Vyzkoušejte relaxační techniky. Třeba masáže, jógu nebo pilates. Jste chronicky úzkostná nebo depresivní? Nestyďte se zbytečně a navštivte konečně lékaře. Scházejte se s přáteli. Hlavně se ženami, které problémy s menopauzou již znají. Jejich podpora a porozumění vás zbaví úzkosti a dodá potřebnou energii.