Podnikání nemusí být slast

Když se u nás po devětaosmdesátém roce zase dovolilo soukromě podnikat, šli do toho mnozí lidé třeba i přímo po hlavě a současně bezhlavě. Bylo to něco nového a nadějně vypadajícího, všichni žili v přesvědčení, že je soukromý byznys jistou cestou ke zbohatnutí, na trhu byla neuspokojená poptávka i vcelku slabá místní konkurence, naše ceny byly zajímavé pro všechny nakupující ze zemí západně od našich hranic, a tak se leckdo dokázal uchytit i s poměrně ubohou nabídkou. Zkrátka byl tehdy i pověstný jednooký mezi slepými králem.

Ale dnes už je u nás podnikání něčím docela jiným. Kdo se do toho pustí bez důkladného rozvážení dnes, riskuje brzký krach, a ani etablovaní a doposud úspěšní soukromníci si nemohou být jisti tím, že se nic nepokazí a oni nepůjdou třeba i o žebrácké holi.

rupie Indie

Nebezpečí, která dnes podnikatelům hrozí, je docela dost. A každé z nich může v konečném důsledku znamenat, že podnikateli dojdou peníze a on tak nebude mít ani za co žít, ani za co pokračovat v podnikání.

Podobné problémy jsou ale v soukromém byznysu neakceptovatelné. A když se tak někdo ze soukromníků začne potýkat s finančními problémy, měl by se postarat, aby se tyto zase co nejdřív staly minulostí. I kdyby si kvůli tomu měl vzít půjčku.

Jenže když jsme u půjčky… Jakou si vlastně může a dokáže podnikatel vzít, když se jeho podnikání nedaří nebo se toto dokonce řítí do pomyslné propasti? Který poskytovatel s jakou nabídkou takového žadatele neodmítne?

peníze Indie

Až příliš často odmítají podnikatele s nízkými příjmy, záznamy v registrech dlužníků, exekucemi a dalšími potížemi ve všech bankách. Tam si kladou vysoké požadavky, ze kterých ani o píď neustoupí, a kdo má potíže, žádá tam o podnikatelskou půjčku marně. Ovšem americká hypotéka bez registru, nabízená nebankovní společností, je jiná. U té často uspějí i pomalu beznadějně ztracení podnikatelé vlastnící nemovitý majetek. Když totiž dají nemovitost u nebankovní společnosti do zástavy, uspějí. A vše se může zase obrátit k lepšímu.