Ráj v řeckém pekle

Snad každý, kdo někdy listoval v nabídkách cestovních kanceláří či cestovatelských magazínech, musel narazit na jedno z nejfotografovanějších míst na světě. Sněhobílé domečky s modrými kopulemi vtesané do skalního masivu jako jeden kompaktní celek, usměvaví domorodci snažící se prodat pemzu, kterou ráno nasbírali při svých toulkách, překrásné východy i západy slunečního kotouče. To je vesnička Oia na řeckém ostrově Théra, nebo chcete-li Santorini.
Oia, kaldera, moře
Panenský klid i noční život
Nenajdete zde elektrické či telefonní dráty hyzdící výhled (což je v jiných částech Řecka častý jev), nepoznáte stres či hysterický shon, nejezdí zde auta, autobusy, ani cyklisté. Turisté z větších měst si život v tomto městečku, jakoby odtrženém od reality, nedokáží představit. A přeci (nebo právě proto) je nejnavštěvovanějším místem na zemi.
Společně s městečkem Fira patří k hlavním lákadlům tohoto ostrova, který vznikl po zkázonosném výbuchu sopky v roce 1640 před naším letopočtem. Erupce byla tehdy tak mohutná, že zničila značnou část ostrova Kréta a byla příčinou konce minojské civilizace.
Santorini, Oia
Dnes se z původního sopečného kráteru zachovaly jen obvodové části a téměř čtyři sta metrů hluboká a sedmnáct kilometrů dlouhá kaldera. Ta je cílem výletů turistů, kteří chtějí zažít pocit být „uvnitř“ sopky v místě, kde je i po tolika letech teplota ohřátého vzduchu kolem padesáti stupňů.
Koho nebaví toulky po sopečném pohoří, může využít celé řady pláží s unikátním sopečným pískem, nabízející pozvolný sestup do vody i zábavné šnorchlováni. Pokud městečka Oia a Théra nabízejí romantický klid, tak druhá strana ostrova žije nekonečným nočním životem. Desítky diskoték a nočních tanečních i jazzových klubů, bazénové party i pěnová show uspokojí všechny, kdo se touží bavit až do svítání.
Pobyt na Santorini si můžete zpestřit celou řadou fakultativních výletů včetně lodní cesty na Krétu. Potápění, jízda na člunech či závěsném padáku a řada dalších atrakcí je zde samozřejmostí.