Soustružení rotačních součástí

Soustružení je velmi užitečný proces, při kterém dosahujeme výroby rotačních součástí. K tom potřebujeme správné a kvalitní nože, jenž zajistí odběr třísky.

Soustružení rotačních součástí

Odebírání materiálu nožem

Možností soustruhu jsou velmi rozsáhlé, a proto je to jeden z nejvíce používaných strojů nejen ve strojírenství. Celý tento proces funguje také hlavně dík nástroji, přičemž tím nejčastějším u tohoto procesu je soustružnický nůž. Ten totiž odebírá materiál ve formě třísek, přičemž vždy si můžeme všímat, jak jsou třísky tlusté a v jaké délce se lámou. Aby byl odebírání materiálu co nejlepší a nástroj nám skutečně vydržel, tak je velmi důležitá geometrie břitů.

vrtání dír

Máme tu hned několik úhlů a stran nože, které se nám starají o odběr s odvod třísky, přičemž to ná vliv na průběh odběru, teplotu při obrábění a další faktory. Proto musí být geometrie správně navržena, aby vše hladce fungovalo. Musíme se dívat také na materiál, ze kterého se nástroje vyrábí. Nejčastější se vyrábí z rychlořezné oceli, slinutých karbidů, nebo mají vyměnitelné destičky. Samotný tvar nože se odvíjí podle toho, co chcete obrábět a na jakém místě rotační součásti.

Vyměnitelné destičky

Ve firmách bývá celá řada druhů nožů, kdy nejčastější je samozřejmě královský pravý. Ovšem třeba při obrábění na vnitřní straně součásti se nedá použít, takže musíme mít zase jiný. Navíc nože neslouží jen k obyčejnému odběru materiálu, protože mužem také vyrábět závity, dělit materiál a hladit jej na potřebnou drsnost. To už záleží na tom, jaké produkty se chystáte vyrábět, přičemž u větších firem se většinou vyplatí nakoupit více kusů či sadu. To už je individuální.

průmyslový soustruh

Hodně také záleží na tom, jestli jsou nože v kuse, nebo se na nich dají vyměnit destičky. Ty celistvé mají celou vrchní část z jednoho materiálu, přičemž pokud se břit otupí, tak se dá většinou zase na brusce nabrousit. Soustružnické nože s pájenými břitovými destičkami mají tu výhodu, že upínací část do nožové hlavy, tělo a také upínací část destičky nám vydrží opravdu dlouho, přičemž jenom metodou pájení měníme jednotlivé břitové destičky, jenž obvykle zajišťují dobrý povrch materiálu.