Svět dinosaurů

Dinosauři patří do skupiny živočichů, kteří se na Zemi vyskytovali v období druhohor. Neuvěřitelných cca 170 miliónů let! Tím se stali nejúspěšnější skupinou z hlediska doby přežití druhu. Vědci se výzkumu tohoto historického období intenzivně věnují a snaží se sestavit stále podrobnější mozaiku tehdejšího života na Zemi. Každopádně se již považuje za vyvrácené, že dinosauři byli jakýmsi evolučním omylem přírody.

model dinosaura
Dinosauři byli zařazováni mezi plazy, v současné době se diskutuje nad tím, že byli vývojově blíže ptákům. Lišili se od ostatních plazů stavbou zadních končetin. Byli vejcorodí, kladli vejce s mineralizovanou skořápkou. Povrch jejich těla byl pokryt šupinatou kůží, někteří byli pokryti peřím nebo kostěnými pláty. Vědci se domnívají, že některé druhy byly teplokrevné a jiné studenokrevné.
model velociraptora
Ti teplokrevní měli rychlejší metabolismus, tudíž nebyli závislí na teplotě okolního prostředí. Nevýhodou pro ně bylo, že se museli více pohybovat a potřebovali oproti studenokrevným mnohem více potravy, kterou si museli obstarat. Dinosauři se dělí podle tvaru pánve na řád plazopánví, kam patří dinosauři masožraví a obří býložraví dinosauři a ptákopánví, kam zařazujeme ostatní býložravé dinosaury a ornitopody. Velkým býložravcem byl např. Brontosaurus, masožraví byli všichni teropodi, např. Gigantosaurus. Iguanodon patří společně s Ankylosaurem mezi ptákopánvé býložravce.

Z četných celovečerních i dokumentárních filmů, zabývajících se dinosauří tématikou, můžeme usuzovat, jak by se nám asi v jejich společnosti žilo. Děti jistě ocení výlet do některého z Dinoparků, které najdeme ve větších městech. Budou určitě ze statických i pohyblivých modelů dinosaurů nadšené, využijí k zábavě i spoustu prolézaček, které bývají jejich součástí. Zrovna tak malé 3Dkino, kde se návštěvníci mohou seznámit s životem v druhohorách.
let pterodaktyla

Děti mají rády hračky v podobě dinosaurů i různé knihy o nich. Nezřídka je člověk překvapen, jaké mají v této oblasti znalosti a dokážou určit, který je který a s přehledem vyslovují jejich poněkud komplikované názvy.