Začínáme s běháním

I když je lidské tělo k chůzi a běhání od přírody nastavené, moderní životní styl způsobil, že začít běhat není pro většinu populace úplně jednoduché. Většinu dne strávíme v sedě, jíme cokoli, co je zrovna po ruce, a při pomyšlení na sport se nám vybaví děsivé hodiny tělocviku. Pokud se sebou rozhodnete něco dělat, čeká vás ale sladká odměna ve formě krásné postavy, vybíhání schodů bez zadýchání, a občasného dortu či piva bez výčitek. Jak se tedy stát běžcem?
žena při běhu lesem

Pomalu ale jistě

Nejčastější chybou, kterou mnoho začátečníků dělá, je, že začnou příliš zprudka a brzy se vyčerpají, či si dokonce ublíží. Udělejte si pro začátek realistický plán, a zkuste jej měsíc dodržovat. Stanovte si například, že budete běhat třikrát týdně po dobu dvaceti minut, v tempu, které vám bude vyhovovat. Ideální tempo pro běh je takové, při kterém ještě zvládáte vést plynulou konverzaci. Nestyďte se, že někdo běhá rychleji než vy, i oni byli kdysi začátečníci. Máte-li výraznější nadváhu či jiné zdravotní problémy, můžete také začít s chůzí, a k běhu se postupně propracovat. Jakmile zvládnete svůj tréninkový úsek uběhnout bez výraznějších potíží, zkuste si přidat na čase anebo na vzdálenosti, ale ne na rychlosti. Klíčem k úspěchu je být schopen běžet dlouho a ve stejném tempu, ne se uštvat na prvních stech metrech.
siluety mužů při běhu

Motivujte se

Na začátku vůbec nezáleží na tom, co máte na sobě, jedinou podmínkou jsou dobré boty, ve kterých předejdete zranění. Je ale pravdou, že nové sportovní oblečení vás může namotivovat, abyste u běhání vydrželi. Další možností je také podat si přihlášku na běžecký závod. Pro začátečníky jsou ideální závody na pět kilometrů, které jsou dost krátké na to, aby je měl šanci dokončit každý, a zároveň jsou dostatečnou výzvou. Nikdo se nechce znemožnit, a vidina běhu před publikem vás jistě donutí ráno vyběhnout. Vůbec nejlepší motivací je ale začít běhat s někým. Kamarád, partnerka nebo kolegové z práce, ve více lidech bude trénink větší zábava a bude těžší se z něj vyvléknout.
radost z uběhnutého závodu

Bavte se

Běh by měla být radost, ne nutná povinnost. Pokud tedy jednou potřebujete trénink vynechat, protože nestíháte nebo vám není dobře, neberte to jako konec všech nadějí. Odpočiňte si, naberte síly, a vyběhněte další den. Svět se kvůli tomu nezboří a vy si běh nezprotivíte.