Zahradničení: nenáročný a levný koníček

Pěstování rostlin je v dnešní době jedním z nejlepších koníčků. Svědčí o tom i stovky fotografií na Instagramu, kde se především mileniálové chlubí svými rostlinami. Faktem je, že pěstování rostlin má mnoho výhod.
 
Především je tu cena a čas, po jak dlouhou dobu vám vaše rostlinky dělají radost. Pokud například sbíráte známky a podaří se vám získat vzácný kus, dáte ho do alba a je to. U rostlin tomu tak není. Zde máte radost nejen při koupi, ale i z každého nového listu, každého květu.
 květináč s malou rostlinkou
Pravda je, že některé vzácnější druhy stojí poměrně dost peněz. Ovšem zde máme u rostlinek další výhodu: většinu z nich lze poměrně snadno namnožit např. řízkováním, a tyto nové květiny pak prodat. Tím se vám cena, kterou jste za původní rostlinu zaplatili, vrátí.
 
Výhodou pro tvořivější z nás je, že květináče můžeme přeměnit doslova v umělecká díla. Stačí k tomu jen barvy, štětec a bezbarvý lak.
 
Rostliny mají samozřejmě i další výhody. Nejenže produkují kyslík a jsou pastvou pro oči, některé, jako například rýmovník, mají využití i jako přírodní medicína. Jiné, jako fíkus, zase čistí vzduch od škodlivých chemikálií. Další zase dávají každý rok lahodné plody.
květináče s begóniemi
 
Pro ty odvážnější z nás je tu i možnost vypěstovat si vlastní rostlinku přímo ze semínek. Vyžaduje to sice pořádnou dávku trpělivosti, ale věřte tomu, že se nic nevyrovná pocitu, když uvidíte první malý lísteček.
 
Samozřejmě jako u všeho, i zahradničení má určité nevýhody. První z nich samozřejmě je, že ne všechny květiny přežijí. Ani špičkoví zahradníci nemají stoprocentní úspěšnost. Je tedy nutné připravit se i na neúspěch.
 
Předejít se tomu dá poctivým výběrem květin. Je třeba nevybírat pouze podle vzhledu, ale i podle náročnosti péče a podle podmínek, jaké rostlince můžete poskytnout. Než si nějakou koupíte, pečlivě si nastudujte, co vše potřebuje a na jakém stanovišti se jí bude dařit nejlépe. Pokud jste začátečníci, vyberte si druh, který více vydrží.
 
Dalším problémem je, že jako většina koníčků, i tento je návykový. A než se nadějete, bude váš byt plný zeleně. To samozřejmě není až tak špatná věc, jen při větším množství je těžší si pamatovat, kdy přesně jste tu kterou rostlinku zalévali.
 
Při správném výběru rostlin je zahradničení jedním z nejkrásnějších koníčků, kterým se můžete věnovat. A navíc při něm děláte i něco pro přírodu – a to je další, velké plus. Tak proč to nezkusit? Určitě mu propadnete i vy.